„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”.
[George Santayana]
„To się wydarzyło. To znaczy, że się może wydarzyć wszędzie, na całej ziemi.”
[Primo Levi]
W dniu 10 listopada 2022 roku klasy 4b oraz 4c uczestniczyły w wizycie w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.
Pobyt uczniów rozpoczął się od warsztatów w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, przygotowujących do wizyty w miejscu martyrologii i zagłady. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat najważniejszych faktów z historii obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Później podzieleni na grupy uczniowie pracowali nad analizą zdjęć dokumentujących działalność SS i życie codzienne w obozie. Były to zdjęcia wykonane dla administracji III Rzeszy, materiały na użytek propagandowy dla świata, zdjęcia zrobione nielegalnie przez więźniów oraz fotografie wykonane przez wyzwolicieli obozu. Każda grupa opracowała wypowiedzi w oparciu o pytania na temat otrzymanego pliku zdjęć i zaprezentowała rezultaty swojej pracy całej klasie. Uczniowie zapoznali również z biografiami i wspomnieniami ocalałych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau oraz z filmem pt.: „Auschwitz – w sieci dobra”, o pomocy niesionej więźniom przez mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości.
Po warsztatach uczniowie wraz z opiekunami udali się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie poznali historię i działalność obozu Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Wraz z przewodnikami przeszli przez bramę „Arbeit macht frei”, poznali ekspozycje ukazujące historię tego miejsca, warunki życia i pracy w obozie koncentracyjnym, rabowanie mienia ofiar, działalność lekarzy wykonujących eksperymenty „medyczne”, model komory gazowej, różne oblicza terroru wobec więźniów, odwiedzili Blok 11 z dziedzińcem, na którym znajduje się Ściana Śmierci, przeszli przez plac apelowy, komorę gazową i krematorium. Na terenie Auschwitz II-Birkenau obejrzeli rampę – symbol tego miejsca, ruiny krematoriów, Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu (Auschwitz II-Birkenau) oraz Blok nr 25 zwany „Blokiem Śmierci”, który był miejscem wyjątkowego bestialstwa okupantów wobec więźniarek.
Przed Ścianą Śmierci uczniowie „Wróblewskiego” złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i uczcili minutą ciszy ofiary terroru niemieckiego w czasie II wojny światowej.
Dlaczego należy odwiedzać takie miejsca jak Muzeum Auschwitz-Birkenau? XX wiek pozostawił na ziemiach polskich tragiczne dziedzictwo i świadectwo ludobójstwa. Obóz Auschwitz-Birkenau jest jego symbolem. Stał się częścią naszej historii, toteż musimy nieustannie mierzyć się z tym faktem i stawiać czoła wyzwaniom, ponieważ „pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Od 1999 roku Holokaust jest zagadnieniem obowiązkowym w podstawie programowej w szkole ponadpodstawowej. Trudno wyobrazić sobie jego realizację bez spotkania z Miejscem Pamięci.
„Może nie zmieniliśmy tym spotkaniem świata, ale na pewno zmieniliśmy siebie”. Wyjazd edukacyjny do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau wpisuje się w realizację podstawy programowej z języka polskiego i historii oraz program wychowawczo-profilaktyczny IX LO.
Wyjazd do miejsca pamięci zorganizowały i opiekę nad młodzieżą pełniły: Pani mgr Anna Urbańska (polonistka i wychowawczyni klasy 4b), Pani mgr Magdalena Szymoniak (wychowawczyni klasy 4c) oraz Pani mgr Barbara Bierówka (polonistka w klasie 4c).
Kraków, 12.11.2022 r., mgr Barbara Bierówka
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64