W dniach 13-17 maja 2023 roku gościliśmy w naszym liceum – w ramach szkolnej wymiany młodzieży – kolejną grupę z Włoch, tym razem z Liceo Statale G. Carducci z Ferrary, miasta z regionu Emilia-Romania.
W sobotę popołudniu, po odpoczynku i obiedzie w rodzinach spotkaliśmy się wszyscy przy Bramie Floriańskiej, aby przejść drogą królewską i zobaczyć po drodze najpiękniejsze i najważniejsze zabytki Krakowa. O Bramie Floriańskiej, Rynku, Kościele Mariackim i legendzie o wieżach, Adamie Mickiewiczu, Kościele św. Anny, Colegium Maius, Colegium Novum, Kościele św. Piotra i Pawła, ulicy Kanoniczej, Katedrze na Wawelu, Smoku Wawelskim, Plantach i innych ciekawostkach opowiadali w języku włoskim i angielskim wyborni przewodnicy – uczennice i uczniowie „Wróblewskiego” biorący udział w wymianie z klasy 2a, 2b, 2c i 2d.
W niedzielę każda polska rodzina goszcząca ucznia z Ferrary zaoferowała swój własny program. Włosi zobaczyli m.in. Zakopane, Pieskową Skałę, grillowali i odpoczywali. Panie profesor – opiekunki włoskiej grupy zwiedziły dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach i spróbowały kremówki w cukierni, gdzie Papież po maturze również posilał się tym smakołykiem.
W poniedziałek cała grupa polsko-włoska wzięła udział w zwiedzaniu Muzeum Auschwitz-Birkenau. To miejsce, gdzie straciło życie półtora miliona osób z całej Europy, a nawet dalszych zakątków świata, wywarło na grupie duże wrażenie. Włosi mają chyba bardzo nikłą wiedzę o tej tragicznej karcie historii. Słuchali w skupieniu i przejęciu, na koniec pani przewodnik odpowiadała jeszcze na liczne ich pytania…
We wtorek, po przywitaniu przez Dyrekcję, Włosi mieli okazję uczestniczyć w lekcjach, między innymi języka angielskiego, języka włoskiego czy języka polskiego. Nauczyciele zaangażowali gości w rozmowy i wymianę doświadczeń, także mieliśmy okazję porozmawiać, przede wszystkim o różnicach w systemie szkolnictwa. Nasi uczniowie docenili trwające 45 min lekcje i regularne przerwy, ponieważ we Włoszech lekcje trwają 60 min, a przerw jest zdecydowanie mniej .
Po lekcjach grupa z Ferrary pod opieką Pani prof. Katarzyny Burkiewicz udała się do dzielnicy Kazimierz, aby wziąć udział w „grze miejskiej”, której celem było odnalezienie ważnych zabytków i miejsc związanych z kulturą żydowską i historią, jaką kryje w sobie ta dzielnica Krakowa. Z mapkami, w grupach pięcioosobowych nasi goście z Włoch rozwiązywali zadania. W nagrodę czekały na wszystkich pyszne pierogi w szkolnym bufecie. Musieliśmy się posilić przed ostatnią atrakcją…
Ostatnim punktem programu był przejazd pociągiem do Wieliczki, gdzie zobaczyliśmy wpisaną na światową listę zabytków UNESCO Kopalnię Soli. Kopalnia zadziwiła naszych gości, a każdy kto tu wraca po raz kolejny, przypomina sobie, że zwiedzamy tylko 2% całej powierzchni wyrobisk. Kopalnia to powierzchnia około 9 milionów metrów sześciennych, które kryje pod sobą małe, miłe miasteczko Wieliczka. Dla porównania stadion narodowy w Warszawie ma 1 milion metrów sześciennych.
W środę rano pożegnaliśmy naszych gości z Ferrary, których pobyt był krótki, ale bardzo intensywny i bogaty we wspomnienia, które pozostaną na długo…
Opracowanie programu i organizacja: mgr Małgorzata Bętkowska; realizacja i opieka nad uczestnikami: mgr Małgorzata Bętkowska, mgr Katarzyna Burkiewicz, mgr Anna Idzik, mgr Agnieszka Polańska-Kłaput.
Kraków, 18.05.2023, mgr Małgorzata Bętkowska
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64