W dniach 13 do 16 listopada 2018 roku odbył się w Krakowie V Festiwal literacko-artystyczny zatytułowany „TRAKL – TAT” poświęcony pamięci i twórczości austriackiego poety – Georga Trakla. Organizatorem Festiwalu był Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie oraz innymi podmiotami.
Georg Trakl (1887-1914) w swojej twórczości poruszał temat sensu życia, przemijania, kryzysu wartości i „bólu istnienia”. Tragiczna młodość Trakla naznaczona była skomplikowanymi relacjami z matką oraz z siostrą. Jego poezję porównywać można z twórczością Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego (i innymi poetami przełomu XIX i XX wieku) ze względu na obecność w ich utworach poetyki dekadentyzmu, katastrofizmu i ekspresjonizmu.
Festiwal przypomniał też związki Georga Trakla z Małopolską i Krakowem. W okresie I wojny światowej walczył – wcielony do armii austriackiej – w rejonie Zatora koło Oświęcimia, później koło Sandomierza i Krakowa. Ciężko ranny był leczony w szpitalu wojskowym przy ulicy Wrocławskiej w Krakowie, gdzie zmarł w 1914 roku w wieku 27 lat. Dyrekcja szpitala ufundowała tablicę ku pamięci pisarza. Trakla pochowano na Cmentarzu Rakowickim, a w 1952 roku jego prochy przeniesiono do Salzburga – rodzinnego miasta poety, gdzie co roku przyznaje się nagrodę imienia poety młodym twórcom.
W pierwszym dniu Festiwalu (13 listopada 2018 roku) w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie odbył się panel dyskusyjny pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Konsula Generalnego Austrii w Krakowie, Pana Andrzeja Tombińskiego. Wiersze Trakla w tym dniu recytował aktor Krzysztof Stanio.
Następnie – w dniu 14 listopada br. w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przy ulicy Lipowej 4 wystawiono spektakl teatralny w reżyserii Pawła Zapendowskiego pt. „Trakl nieskończony” – w sztuce tej przyjęto koncepcję, że o poecie opowiadają osoby, które go znały (np. pacjent z sali szpitalnej, matka, siostra oraz żołnierz, przyjaciel z frontu wojennego).
W ostatnim dniu festiwalu – 16 listopada 2018 roku – w Żydowskim Muzeum Galicja przy ulicy Dajwór 18 odbyła się Gala, na której wręczono nagrody uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla. W częsci artystycznej, w programie „Muzyka Łuku Karpackiego” wystąpił Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk, architekt, znawca eto-kultury ziem górskich) i jego kapela góralska „Śleboda” – w tej atrakcyjnej formie i konwencji słowno-muzycznej zakończono Festiwal przedstawiając kulturę narodów dawnej Monarchii Austro-Węgierskiej, z której wywodził się Georg Trakl.
Efektem udziału w Festiwalu są materiały dydaktyczne dla nauczycieli zespołu przedmiotowego języka polskiego, które mogą być wykorzystane przy realizacji poezji Młodej Polski w klasach z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego. Treści Festiwalu wpisują się ponadto w podstawę programową języka polskiego, historii i historii sztuki, służą edukacji regionalnej i podkreślają związki Krakowa z Austrią na przełomie XIX i XX wieku.
Społeczność IX Liceum Ogólnokształcącego reprezentowała i notatkę zredagowała Pani mgr Anna Urbańska, nauczycielka j. polskiego.
Kraków, 26.11.2018 r., mgr Anna Urbańska
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64