Dnia 26 listopada 2018 r. o godzinie 6.00 uczniowie „Wróblewskiego” wyruszyli na wycieczkę do Wiednia. Celem naszej podróży była stolica Austrii, państwa, które podobnie jak Polska świętuje w tym roku swoje stulecie. Polska, stulecie odzyskania niepodległości; Austria stulecie powstania Republiki. W związku z tą podróżą zaplanowano realizację dwóch projektów: językowego, w ramach nauczania języków obcych, mającego na celu poznanie tradycji jarmarków bożonarodzeniowych w krajach Europy oraz historyczno-polonistycznego, którego celem było poszerzenie naszej wiedzy o kontekst historyczny, a dokładnie zwrócenie uwagi na sylwetkę Jana III Sobieskiego i wydarzenie, jakim była Odsiecz Wiedeńska.
Podczas wyjazdu zapoznaliśmy się z najwspanialszymi realizacjami secesji wiedeńskiej w architekturze oraz utrwaliliśmy wiadomości o modernizmie, jako prądzie w literaturze i sztuce schyłku XIX wieku. Po siedmiogodzinnej podróży dotarliśmy do centrum Wiednia, gdzie zaczęliśmy zwiedzanie tego pięknego miasta ze wspaniałą panią przewodnik, która bardzo ciekawie, a zarazem humorystycznie przybliżyła nam jego historię i opowiedziała o najważniejszych zabytkach i stylach w sztuce.
Pierwszym punktem programu był przejazd Ringiem, czyli okazałym bulwarem w centrum Wiednia, okrążającym od południa Innere Stadt. Można było podziwiać najsłynniejsze miejsca takie jak: Wiedeńska Opera Państwowa, Hofburg – pałac cesarski, Teatr Dworski, Ratusz i Parlament. Dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się też przy Hundertwasserhaus, domu mieszkalnym zaprojektowanym przez znanego na całym świecie artystę F. Hundertwassera. Następnie udaliśmy się na spacer po centrum miasta, gdzie widzieliśmy m.in. Katedrę Świętego Szczepana, dumę i jeden z symboli miasta Wiednia, ul. Graben. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Historii Naturalnej, w którym poznaliśmy rozmaite cuda przyrody i gatunki zwierząt, które już dziś należą do rzadkich lub zagrożonych.
Ostatnim punktem pierwszego dnia były wyczekiwane przez wszystkich Jarmarki Bożonarodzeniowe, które znajdują się w kilku miejscach w Wiedniu, a najwspanialszy na Placu Ratuszowym. Na 160. odświętnie przystrojonych stoiskach w kształcie drewnianych chatek można było zakupić przedświąteczne wypieki i słodycze, ozdoby choinkowe, wyroby rękodzieła ludowego, biżuterię oraz ceramikę artystyczną. Oprócz zrobienia zakupów, można było rozgrzać się gorącym, ponczem (Jugendpunsch) w świątecznych kubeczkach w kształcie buta Świętego Mikołaja, posilić nieco pieczonymi kasztanami, piernikami, pieczoną kiełbasą, a także spróbować innych świątecznych smakołyków. Drzewa w parku ratuszowym i wzdłuż ulicy Ringstrasse były pięknie udekorowane lampkami, a szczególną atrakcją dla zakochanych jest drzewo z wiszącymi lampionami w kształcie serduszek. Otwarta była również duża ślizgawka, a parkowe ścieżki zamieniły się w szlaki dla łyżwiarzy.
Pierwszy dzień zakończyliśmy obiadokolacją w hotelu pod Wiedniem. Podano tradycyjną Frittatensuppe, czyli rosół z krojonym w wąskie paski naleśnikiem oraz Wiener Schnitzel.
Dzień drugi zaczął się pysznym śniadaniem i aromatyczną kawą – następnie wymeldowaliśmy się z hotelu i ruszyliśmy na zwiedzanie Pałacu Schönbrunn i jego ogrodów. Jest to dawna letnia rezydencja Habsburgów utrzymana w stylu barokowym, zbudowana kiedyś pod Wiedniem, dzisiaj leżąca w jego granicach. Pałac zachwyca cesarskimi pomieszczeniami oraz imponującymi projektami ogrodowymi. Tu mieszkali kiedyś Maria Teresa, cesarz Franciszek Józef, cesarzowa Elżbieta i inne osobistości.
Po zwiedzeniu pałacu mieliśmy jeszcze chwilę na spacer wśród stoisk kolejnego jarmarku przedświątecznego znajdującego się przed pałacem, który również robił wspaniałe wrażenie.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był przejazd na Wzgórze Kahlenberg, skąd roztacza się wspaniała panorama Wiednia. Na szczycie góry znajduje się kościół pw. św. Józefa prowadzony od 1906 roku przez polskich księży Zmartwychwstańców, a w nim izba upamiętniająca zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami, inaczej nazywaną Bitwą o Wiedeń bądź Odsieczą Wiedeńską. Znajduje się tu również tablica upamiętniająca wizytę papieża Jana Pawła II w 1983 roku, złożoną w ramach obchodów 300. rocznicy zwycięskiej bitwy.
Mimo ciągłych opadów deszczu i śniegu wyjazd był bardzo udany i na długo zostanie w naszej pamięci. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, poszerzyliśmy naszą wiedzę, a przy okazji przeżyliśmy interesującą przygodę.
Wyjazd zorganizowały i towarzyszyły nam w podróży: Pani mgr Anna Słowikowska-Bogacka, Pani mgr Edyta Sławska, Pani mgr Renata Radwańska-Rak oraz Pani mgr Violetta Winiarska-Szwarczyńska.
Kraków, 30.11.2018 r., Ewelina Jurek (2d), Paulina Węgorek i Martyna Biesiada, Aleksandra Kowalska (3f)
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64