Dnia 8 stycznia 2019 roku klasa 2b pod opieką wychowawcy Pani mgr Anny Słodkiej wzięła udział w lekcji muzealnej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy al. 3 Maja 1. Tematem zajęć była szeroko pojęta kultura szlachecka. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej próby zdefiniowania pojęcia sarmatyzmu. To dookreślenie miało uświadomić młodzieży, jak wiele aspektów XVII-wiecznego życia szlachty polskiej pozostawało pod jego wpływem. Następnie uczniowie na podstawie Dobrych rad Pana Ojca stworzyli portret typowego Sarmaty. Potem mieli okazję przypomnieć sobie z jakich charakterystycznych elementów składał się typowy szlachecki ubiór. Żupan, kontusz i pas kontuszowy nabrały zupełnie innego wymiaru, gdy zostały wykorzystane jako rekwizyty i został w nie ubrany jeden z uczniów – Filip Suski.
W salach Galerii Rzemiosła Artystycznego uczniowie poszukiwali opisanych przez Henryka Sienkiewicza elementów wyposażenia domu. Mieli okazję poznać ciekawe meble. Obok kufrów i kobierców mogli podziwiać rozmaite zegary – stołowe, szafkowe i talerzowe oraz różnego rodzaju naczynia stołowe. Po zajęciach wiedzą już czym są sepety i kulawki.
Niezwykle ciekawa była opowieść o obowiązujących w przeszłości zasadach higieny osobistej, a raczej – z perspektywy współczesnego człowieka – ich totalnej ignorancji. Lekcja muzealna wśród imponującej ilości zgromadzonych eksponatów uświadomiła uczniom, jak interesujący i barwny był ten okres w dziejach kultury polskiej. Z pewnością pojęcie sarmatyzmu nabrało w ten sposób dużo pełniejszego wymiaru.
Kraków, 08.01.2019 r., mgr Anna Słodka
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64