W czwartek 26 maja 2022 roku uczniowie klasy 3c uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego, zamiast do sali 19, udali się do Muzeum Miasta Krakowa „Rydlówka” – miejsca, gdzie narodziło się jedno z największych arcydzieł polskiej literatury – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Lekcja w miejscu, gdzie każdy element nawiązuje do młodopolskiej sztuki, literatury i malarstwa oraz do historii Krakowa i Galicji, była dla uczniów ciekawym doświadczeniem. Poznali historię budowy dworku – „Rydlówki”, dzieje rodzin Tetmajerów i Rydlów oraz ich wpływ na polską kulturę, specyfikę życia na galicyjskiej wsi i fenomen Bronowic w czasach Młodej Polski, zwanych polskim Barbizon.
Wizyta w muzeum „Rydlówka” była okazją do obejrzenia kolekcji malarstwa młodopolskiego, dzieł artystów zaprzyjaźnionych z Lucjanem Rydlem, portretów członków jego rodziny, autentycznych mebli z epoki, krakowskich strojów ludowych należących do Jadwigi Rydlowej i jej brata Jakuba. Wreszcie rzecz najważniejsza, dla której przyjeżdża do tego muzeum młodzież z całej Polski, wejście do Izby – Sceny wykreowanej przez Stanisława Wyspiańskiego w arcydramacie narodowym, jakim jest „Wesele”.
Lekcja w „Rydlówce” była również okazją do przypomnienia genezy „Wesela”, poznania zdjęć weselnych gości, którzy stali się pierwowzorami dla bohaterów utworu oraz do rozmowy o samym dramacie.
Wyjście klasy 3c do „Rydlówki” zorganizowała i opiekę nad młodzieżą pełniła Pani mgr Barbara Bierówka, nauczycielka języka polskiego.
Kraków, 26.05.2022 r., mgr B. Bierówka
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64