Język niemiecki

flaga Niemiec

DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO?

  1. Powód pierwszy

Językiem niemieckim posługuje się 120 mln ludzi, co daje mu 11 miejsce wśród języków świata. Niemiecki jest trzecim najczęściej nauczanym językiem obcym na świecie (po hiszpańskim i francuskim). Jest także drugim najpowszechniej znanym językiem obcym w Unii Europejskiej. Jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej i jednym z trzech języków roboczych Komisji Europejskiej (obok francuskiego i angielskiego).

Do obszaru niemieckojęzycznego, poza samymi Niemcami (78,3 mln), należą również takie kraje jak: Austria (7,4 mln), Szwajcaria (4,6 mln), Królestwo Liechtenstein i Luksemburg. Językiem tym posługują się również mieszkańcy północnej części Włoch, wschodniej Belgii i wschodniej Francji. Wszędzie tam bez trudu można porozumieć się po niemiecku.

  1. Powód drugi

Jest to język naszych sąsiadów, a z sąsiadami warto umieć się dogadać. Dzięki znajomości języka niemieckiego można poznać ciekawych ludzi zza naszej zachodniej granicy, nawiązać nowe przyjaźnie i kontakty, które mogą przydać się w przyszłości.

  1. Powód trzeci

Język niemiecki, tuż po angielskim, jest drugim najczęściej używanym językiem w Internecie, co pozwala na korzystanie z większości zasobów sieci – od stron z najświeższymi informacjami naukowymi, przez portale informacyjne i edukacyjne – gry i portale społecznościowe.

  1. Powód czwarty

Podróże. Niemcy są narodem znanym z zamiłowania do podróży. Bardzo często na miejsce wypadów wakacyjnych i weekendowych wybierają właśnie Polskę. Łatwo więc natknąć się na turystę, który używając tego języka zapyta o drogę czy poprosi o pomoc. Niemożność zrozumienia i udzielenia odpowiedzi rodzi poczucie zakłopotania i zawstydzenia, warto więc uczyć się niemieckiego by ich uniknąć. Dla Polaków z kolei to Niemcy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Państwo to urzeka; od pokrytych śniegiem szczytów alpejskich aż po wybrzeże Morza Północnego i Bałtyku wszędzie mówi się po niemiecku. Na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdują się aż 33 miejsca i pomniki leżące na terenie Niemiec i warte zobaczenia, nie mówiąc już o nowoczesnych parkach rozrywki, festiwalach i koncertach organizowanych przez naszych sąsiadów.

  1. Powód piąty

Kultura, sztuka i literatura. Język niemiecki jest jednym z najbardziej znaczących języków kultury europejskiej. Mówili nim i pisali poeci tacy jak: Goethe i Schiller, kompozytorzy: Bach i Beethoven, artyści jak: Dürer, filzozof: Nietzsche oraz fizyk Einstein. Ich twórczość lepiej poznać i zrozumieć w oryginalnej wersji językowej. A jaką frajdę sprawia możliwość obejrzenia filmu w niemieckojęzycznej wersji! Aktualnie w Niemczech każdego roku wydawanych jest 60 000 nowych książek, co stanowi około 18 % książek publikowanych na całym świecie i plasuje Niemcy na 3 miejscu wśród światowych wydawców. Na pewno więc znajdziesz książkę dla siebie i będziesz mógł ją przeczytać znacznie szybciej niż czekając na polskie tłumaczenie.

  1. Powód szósty

Nauka, wymiany, studia! Znając język niemiecki można zostać np. uczestnikiem programu Erasmus, w ramach którego organizowane są kilkutygodniowe, a nawet kilkumiesięczne wyjazdy do szkół w Niemczech, w trakcie których nie tylko szlifuje się język, ale też zyskuje niepowtarzalną możliwość obcowania z typową niemiecką rodziną, dzięki czemu bliżej poznaje się kulturę i tradycje tego kraju. Dobra znajomość niemieckiego daje, w trakcie kształcenia, jeszcze jedną możliwość – znając język można studiować w Niemczech, co jest wyjątkowo opłacalne zarówno z ekonomicznego jak i praktycznego punktu widzenia. Studia w Niemczech są znacznie tańsze niż w wielu innych krajach. Republika Federalna Niemiec przydziela corocznie stypendia naukowe, a liczne tamtejsze uniwersytety cieszą się renomą na całym świecie.

  1. Powód siódmy

Kariera zawodowa. Znajomość języka niemieckiego zwiększa szanse zawodowe. Być może jesteś jeszcze nastolatkiem i nie myślisz o karierze zawodowej, ale warto to sobie uświadomić już dziś. Podobnie Ty rodzicu, pamiętaj, że Twoje dziecko kiedyś będzie szukać pracy. Niezależnie od tego, czy zechce pracować w Polsce, czy za granicą, warto wiedzieć, że Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych zarówno dla krajów Europy jak i wielu pozaeuropejskich państw. Liczne niemieckie firmy w Polsce, firmy zagraniczne w Niemczech oraz polskie firmy, które ściśle współpracują z krajami niemieckojęzycznymi poszukują pracowników z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego! Niemcy są czwartą gospodarką na świecie i pierwszą w Unii Europejskiej. W Polsce działa ponad 6 tysięcy niemieckich firm. Niemieckie firmy są zainteresowane polskimi pracownikami. Warto dać sobie szansę znając język niemiecki! Znajomość języka niemieckiego jest gwarancją na atrakcyjne zarobki.

Źródło: portal wydawnictwa „Nowa era”.

W naszym liceum język niemiecki nauczany jest na poziomie III.1.

- na podbudowie umiejętności ze szkoły podstawowej

Oferujemy:

  • Naukę języka niemieckiego w wymiarze 2 godz. tygodniowo (język niemiecki jest drugim językiem do wyboru, obok języka włoskiego)
  • Uczniom szczególnie zainteresowanym nauką języka niemieckiego polecamy klasę B i klasę D, w których język niemiecki jest jednym z rozszerzonych przedmiotów i realizowany jest ze zwiększoną liczbą godzin
  • Dla osób zainteresowanych językiem niemieckim oferujemy projekt DEUTSCH PLUS, realizowany we współpracy z Goethe Institut
  • Dokładne powtórzenie wiadomości i umiejętności ze szkoły podstawowej wyrównujące poziom i umożliwiające równy start w realizacji podstawy programowej przewidzianej dla liceum
  • Profesjonalną opiekę pedagogiczną – egzaminatorzy OKE i nauczyciele ćwiczeniowi Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Konsultacje dla osób, które chcą wiedzieć więcej, nie rozumieją jakiegoś zagadnienia lub chcą poprawić ocenę
  • Konsultacje dla maturzystów
  • Projekty niemieckojęzyczne (śpiewamy po niemiecku, poznajemy kuchnię niemiecką i austriacką, zwyczaje adwentowe, zwyczaje wielkanocne)
  • Udział w wymianie szkolnej uczniów ze szkołami partnerskimi Landes Musik Gymnasium w Montabaur (współpraca od 2023 r.) oraz Konrad-Adenauer-Gymnasium w Westerburgu w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech (współpraca od 2002 r.)
  • Zajęcia z filmami w oryginalnej wersji językowej, słuchanie i śpiewanie piosenek na lekcjach
  • Wykorzystanie nowoczesnych podręczników z pełną obudową multimedialną, zestawami płyt dla ucznia (Meine Welttour 1, 2, 3, 4)
  • Realizację na lekcjach elementów Europejskiego Paszportu Językowego
  • Miłą i przyjazną atmosferę!!!

 

Wydarzenia związane z realizacją podstawy programowej z języka niemieckiego:

 

21.04.2023, III miejsce w etapie regionalnym dla uczennic klasy 2d w konkursie „Turbolandeskunde”

19.03.2023, Oliwia Huntemann laureatką I miejsca w konkursie wymowy niemieckiej w Rzeszowie

11.03.2023, Wyniki konkursu z języka niemieckiego „Turbolandeskunde – Österreich”

14.02.2023, Oliwia Huntemann (3c) w etapie finałowym II Konkursu Wymowy Niemieckiej

22.12.2022, Świąteczna atmosfera na lekcjach języka niemieckiego

21.12.2022, Z Portugalią po niemiecku – projekt „Polen-Portugal”

13.06.2022, Wyniki szkolnego konkursu wiedzy o Szwajcarii „Eine kleine Reise durch die Schweiz“

22.04.2022, II miejsce w etapie regionalnym konkursu TURBOLANDESKUNDE – DEUTSCHLAND

02.02.2022, Tydzień Filmu Niemieckiego

12.10.2021, „Razem dla niemieckiego”, konferencja dyrektorów i koordynatorów szkół DEUTSCH PLUS >>>>

7.10.2021, Gość z Niemiec w IX LO >>>>

29.06.2021, Podsumowanie projektu z języka niemieckiego „Gesund leben” >>>>

26.04.2021, Projekt „Deutsch Plus” – spotkanie ze studentką z Monachium >>>>

23.04.2021, Projekt „Gesund leben” – wybierz logo >>>>

25.02.2021, Zaproszenie do udziału w konkursie „Europa na talerzu” >>>>

17.02.2021, Przemysław Szczerba z klasy 2b na liście 100 uczniów najlepiej znających język niemiecki w Polsce! >>>>

28.01.2021, Awans Przemysława Szczerby do etapu okręgowego 44. Olimpiady Języka Niemieckiego >>>>

30.11.2020, Keksebacken – pieczenie świątecznych ciasteczek z Instytutem Austriackim >>>>

6.11.2020, Projekt „Deutsch Plus” – wirtualne spotkanie z wolontariuszką z Niemiec >>>>

30.10.2020, Wyniki konkursu wiedzy o Austrii >>>>

19.10.2020, Zaproszenie do udziału w konkursie wiedzy o Austrii >>>>

30.09.2020, Konkurs z języka niemieckiego: „Słowo Roku 2020” >>>>

17.02.2020, Jennifer Schmidt z klasy 3e na liście 100 uczniów najlepiej znających język niemiecki w Polsce! >>>>

25.01.2020, „Leselust” – konkurs z języka niemieckiego >>>>

20.01.2020, Wyniki Szkolnego Konkursu Kulinarnego „Europa na talerzu” >>>>

29.11.2019, Adventskalender – adwentowy konkurs dla grup języka niemieckiego >>>>

26.11.2019, Tydzień Filmu Niemieckiego >>>>

21.11.2019, Jennifer Schmidt w etapie okręgowym 43 Olimpiady Języka Niemieckiego >>>>

20.11.2019, „Razem dla niemieckiego”, konferencja dla dyrektorów szkół DEUTSCH PLUS >>>>

12.11.2019, 30. rocznica upadku Muru Berlińskiego >>>>

10.11.2019, VI Festiwal Literacko-Artystyczny „Trakl-Tat 2019″ >>>>

06.11.2019, Warsztaty języka niemieckiego „Mobilitat” w ramach projektu DEUTSCH PLUS >>>>

02.10.2019, Święto Republiki Federalnej Niemiec z udziałem delegacji „Wróblewskiego” >>>>

01.10.2019, Konkurs Wiedzy o Republice Federalnej Niemiec >>>>

 

Skip to content