Chór Szkolny

jubileusz_60_lecia_

Muzyka to melodia i śpiew. Muzyce można się poświęcić, muzyka pozwala wiele przezwyciężyć… Jednak najważniejsze to muzykę poczuć – pozwolić by takty melodii i towarzyszący im śpiew wpływały na poczucie estetyki i wewnętrznego piękna każdego z nas.

Czym jest jedna z najbardziej popularnych sztuk? Mówi się, że „jest stenografią uczuć”, że wpływa na nasze postrzeganie świata i innych ludzi, że daje ukojenie, „łagodzi obyczaje”, porusza wrażliwą stronę duszy każdego człowieka. Towarzyszy wśród gwałtownych emocji, pomaga zrozumieć odczucia i pragnienia, stanowi „najsubtelniejszą formę przekazu”. To sztuka, która jest „najmniej nieprzyjemnym z hałasów…”.

Wielu mówi, że muzyka jest jedną z najbardziej zagadkowych sztuk, że potrafi połączyć ludzi. To właśnie z potrzeb rozwiązania tej zagadki i wyrażenia siebie, a także wspólnego dzielenia emocji, w IX Liceum Ogólnokształcącym pojawił się pomysł stworzenia grupy, która dzięki muzyce mogłaby tworzyć wspólne projekty. Chór Szkolny powstał w 2014 roku z inicjatywy nauczyciela chemii Pana mgr inż. Piotra Kmiecika. To grupa, która w historii naszego Liceum zapisała już znaczące karty. Uczniowie nieustająco wspierają działania, które odbywają się na terenie szkoły – biorą udział w akademiach, dniach otwartych, festiwalach, przyjmują swoimi występami zagranicznych gości.

Chór reprezentuje liceum także na terenie dzielnicy Krowodrza, uczestnicząc w różnorodnych imprezach, wspierając pracę parafii pw. Świętego Szczepana (msze święte, jubileusze, uroczystości kościelne, pikniki, festiwale etc.). Muzyczna wizytówka „Wróblewskiego” pokazuje swoje umiejętności również podczas wystąpień na terenie całego Miasta Królów Polskich (Jubileusz 60-lecia IX Liceum, Opłatek Środowisk Sportowych, wystąpienia w Filharmonii Krakowskiej), współpracuje także z muzykami, studentami i Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Chór szkolny powstał dzięki zaangażowaniu i wspólnym zainteresowaniom, został założony z potrzeby serca, pozwala na realizację pasji muzycznych.

Zachęcamy do uczestniczenia w zajęciach, które pokażą, że „śpiewać każdy może…”

Kraków, 2019, mgr inż. Piotr Kmiecik

 

Od 1 września 2020 roku Chór Szkolny prowadzi Pani mgr Katarzyna Puch. Na cotygodniowych próbach doskonalony jest warsztat muzyczny, technika śpiewu, odbywają się także zajęcia z emisji głosu:

„Wszystkich chętnych, kochających śpiew lub chcących rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem zapraszam serdecznie na zajęcia Chóru Szkolnego, które odbywają się w każdą środę od 13:15 do 14:00 (klasy pierwsze) i od 14:10 do 14:55 (klasy drugie i trzecie).

Jestem śpiewaczką klasyczną – sopranistką. Ukończyłam Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale wokalno–aktorskim. Współpracuję z wieloma zespołami oraz instytucjami kulturalnymi, takimi jak: Chór Polskiego Radia, Filharmonia Krakowska, Opera Krakowska. Śpiewam również w zespole „Finesis Trio”, którego jestem współzałożycielem. Koncertuję w kraju i zagranicą w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych.

Prowadzę również klasę śpiewu i emisji głosu w Szkole Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu. Od 2015 roku pełnię funkcję koordynatora w oddziale szkoły muzycznej w Mszanie Dolnej.

Od roku szkolnego 2020/2021 pełnię w IX Liceum Ogólnokształcącym funkcję nauczyciela muzyki. Prowadzę również Chór Szkolny.

Wspólnie poznamy piękną literaturę wokalną.

SERDECZNIE ZAPRASZAM!!!

Kraków, 21.09.2020 r., mgr Katarzyna Puch

 

 

 

Zobacz:

11.11.2021, Szkoła do hymnu…

01.02.2019, Występ Chóru IX Liceum w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

29.01.2019, Śpiewaj z nami! – kolędowanie z krakowskimi chórami w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie

06.01.2019, Noworoczny koncert kolęd w wykonaniu Chóru IX Liceum

10.11.2018, Udział IX Liceum Ogólnokształcącego w dzielnicowych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

10.11.2018, Uroczysta akademia z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

09.11.2018, Non omnis moriar… – msza święta w intencji zmarłych Profesorów, Pracowników i Absolwentów

09.10.2018, Gala z okazji Jubileuszu 60-lecia IX Liceum

Skip to content