„Budząc się czujesz gorycz świata;
w tym cała twoja niezbywalna wina;
twój wiersz jest niedoskonałą pokutą”
[G. Trakl „Aforyzmy”]
W dniach 03 – 06 listopada 2022 roku odbył się w Krakowie IX Festiwal Literacko-Artystyczny TRAKL-TAT 2022, połączony z podsumowaniem VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla. Zgodnie z tradycją, organizatorzy wydarzenia spotkali się o godz. 15.00 przed tablicą upamiętniającą Georga Trakla przy ul. Wrocławskiej 1-3, aby w 108 rocznicę śmierci poety złożyć białoczerwoną wiązankę kwiatów i zapalić znicz. Organizatorami Festiwalu są b. Honorowy Konsul Generalny Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński, Krzysztof Maćkowski i Janusz Mika z Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”.
Jak co roku, IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego zostało zaproszone do udziału w tej uroczystości, tym razem społeczność szkolną reprezentowała klasa 1e pod opieką Pani Dyrektor Aleksandry Pagacz-Pociask oraz nauczycielki języka polskiego Pani mgr Barbary Bierówki.
Klasa 1e przygotowała się do udziału realizując mini-projekt, na który złożyło się zwiedzanie wystawy w krakowskim MCK „Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918” wraz z warsztatami oraz lekcje poświęcone twórczości Georga Trakla: interpretacja wiersza „Grodek” oraz analiza tryptyku Otto Dixa „Wojna”. Przedmiotem refleksji było życie Trakla i jego doświadczenia wojenne w kontekście doświadczeń zapisanych w innych dziełach („Na zachodzie bez zmian” E.M. Remarque’a, „Wojna” Otto Dixa).
Współcześnie Georg Trakl jest uznawany za jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych poetów. Miasto Salzburg od lat 50-tych przyznaje nagrodę literacką jego imienia, zorganizowało muzeum poświęcone jego sylwetce, a druga nagroda im. G. Trakla w dziedzinie poezji jest przyznawana od 2015 roku w Krakowie. Trakl jest przedstawicielem ekspresjonizmu, symbolizmu i katastrofizmu w literaturze. W poezji Trakla znajdziemy świadectwo cierpienia wpisanego w ludzki los, potęgowanego przez profetyczną intuicję związaną z lękiem, obsesjami i przeczuciami nadciągającej zagłady oraz ginącej kultury. Najpełniej oddają to słowa poety: „Bezbrzeżny ból dziś karmi gorący płomień ducha, nienarodzone wnuki” [Cytat z wiersza G. Trakla pt:„Grodek”].
Wyjście na uroczystość i realizacja mini-projektu wpisuje się w realizację podstawy programowej z języka polskiego i historii, program wychowawczo-profilaktyczny IX LO oraz stanowi praktyczne przygotowanie uczniów do odbioru kultury i świadomego uczestnictwa w polskim i europejskim dziedzictwie kulturowym.
Pani Dyrektor Aleksandra Pagacz-Pociask i nauczycielka języka polskiego Barbara Bierówka reprezentowały IX LO w oficjalnej inauguracji Festiwalu Trakl-Tat 2022, która odbyła się w Artetece WBP w Krakowie. Głównym punktem tego wydarzenia było spotkanie z Radkiem Rakiem, laureatem wielu nagród literackich, w tym Nagrody Nike 2020, autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Ponadto Pani Dyrektor reprezentowała IX LO w czasie Gali Trakl-Tatu, połączonej z wręczeniem nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla, a Pani Barbara Bierówka podczas krakowskiej premiery filmu dokumentalnego pt. „Wielkie Galicjanki, czyli ze Lwowa do Wiednia”.
Fundacja Urwany Film ilustracje >>>>
Kraków, 07.11.2022 r., mgr Barbara Bierówka
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64