W dniu 12 stycznia 2023 roku klasa 2a (mat-geo-ang) wzięła udział w niecodziennej lekcji języka polskiego i historii w gościnnych progach Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 15 w Krakowie. Lekcja muzealna była poświęcona kulturze sarmackiej, a jej temat brzmiał: „Kontusz, buława, sarmacka zabawa!” Zajęcia edukacyjne były okazją do podsumowania i uzupełnienia wiedzy o barwnym i oryginalnym na tle europejskiego dziedzictwa kulturowego nurcie, który rozwinął sie w czasach I Rzeczpospolitej.
Uczniowie podzieleni na dwa zespoły pod opieką przewodników – edukatorów zapoznali się z historią muzeum, obejrzeli bogate zbiory związane z kulturą sarmacką, odświeżyli i utrwalili wiadomości z lekcji o genezie i źródłach tej formacji kulturowej, wysłuchali ciekawych opowieści i anegdot związanych z życiem codziennym, obyczajami oraz wojennymi wyprawami naszych przodków. W czasie lekcji młodzież miała również okazję przebrać się w strój sarmacki.
Po zakończonej lekcji uczniowie mogli pozostać dłużej w salach muzealnych i obejrzeć ekspozycję samodzielnie. Klasa 2a skorzystała z tej możliwości i uczniowie zdecydowali się obejrzeć największe skarby w kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta oraz „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci.
Wyjście edukacyjne wpisuje się w realizację podstawy programowej z języka polskiego w zakresie kształcenia literackiego i kulturowego młodzieży oraz z historii, program wychowawczo-profilaktyczny IX LO oraz stanowi praktyczne przygotowanie uczniów do odbioru kultury i świadomego uczestnictwa w polskim dziedzictwie narodowym. Zorganizowała je oraz opieką nad młodzieżą pełniła Pani mgr Barbara Bierówka, nauczycielka języka polskiego w klasie 2a.
Kraków, 27.01.2023, mgr Barbara Bierówka
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64