W dniu 25 września 2024 roku klasa 2c (biol-chem) uczestniczyła w lekcji terenowej, która odbyła się w Ogrodzie Botanicznym. Celem zajęć było zapoznanie się uczniów z różnymi formami ekologicznymi roślin, modyfikacjami organów roślinnych z możliwością zaobserwowania ich na żywych okazach.
Licealiści mieli możliwość obserwowania w warunkach zbliżonych do ich naturalnego występowania: hydrofitów, higrofitów, mezofitów, sukulentów i epifitów. Zajęcia odbyły się w części parkowej oraz wewnątrz szklarni i zostały przeprowadzone przez nauczyciela biologii Panią mgr Gabrielę Wątor.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie został założony w 1783 roku i jest obecnie najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa istotną rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz „żywe muzeum” flory świata. Ogród został wpisany do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury Co roku jest odwiedzany przez tysiące osób – z dniem dzisiejszym do tego grona dołączyli nasi uczniowie!
Nieodłącznym elementem zajęć było zwiedzanie muzeum, które jest najstarszą polską kolekcją botaniczną o charakterze muzealnym, związaną ściśle z działalnością naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego. O niepowtarzalnym charakterze tego miejsca decydują historyczny charakter zbiorów zawierających materiały do badań klasyków botaniki polskiej, m.in. profesora Mariana Raciborskiego czy profesora Władysława Szafera.
Wyjście do Ogrodu Botanicznego zorganizowała i opiekę nad młodzieżą pełniła Pani mgr Gabriela Wątor, nauczyciel biologii w IX LO i wychowawczyni klasy 2c.
Kraków, 25.09.2024 r., mgr G. Wątor
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64