W dniu 26 września 2026 roku uczniowie klas humanistycznych 4e i 3e oraz 3c (biol-chem) uczestniczyli w spotkaniu z prokuratorem Piotrem Kosmatym, absolwentem IX LO im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie z 1991 roku.
Piotr Kosmaty jest doświadczonym prokuratorem. W swoim życiu zawodowym przeszedł prawie wszystkie możliwe stopnie awansu. Licealiści dowiedzieli się od zaproszonego Gościa, jakie wymagania należy spełnić, żeby rozpocząć pracę na stanowisku prokuratora i na czym polega specyfika pracy w tym zawodzie. Młodzież chętnie zadawała pytania. Uczniowie pytali m.in. o najtrudniejszą sprawę, jaką Pan Prokurator prowadził, o to, czy kogoś niesłusznie oskarżył, jak toczą się sprawy dotyczące przemocy w rodzinie, czy prowadził kiedyś postępowanie przeciwko znanym politykom, czy prowadził sprawę związaną ze złamaniem prawa w jakiejś szkole, co sprawia mu największą przyjemność w pracy prokuratora. Pan Kosmaty odpowiadał tak barwnie i ciekawie, że nawet po zakończeniu spotkania uczniowie podchodzili do niego i kierowali kolejne pytania, których z uwagi na brak czasu nie mogli zadać na forum całej grupy.
Żegnając się z uczniami Piotr Kosmaty radził im, żeby rozwijali ten obszar zainteresowań, który jest ich prawdziwą pasją. Wtedy studia a w przyszłości praca będą przynosić im satysfakcję osobistą i zawodową.
Spotkanie z Prokuratorem wpisuje się w realizację szkolnego programu doradztwa zawodowego. Zorganizowały je Pani mgr Małgorzata Nowakowska-Murzyn i Pani mgr Aleksandra Pagacz-Pociask.
Kraków, 26.09.2024 r., mgr Aleksandra Pagacz-Pociask
Piotr Kosmaty, absolwent, matura 1991, klasa P
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Prawa i Administracji, doktor nauk prawnych, prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
W latach 2004-2005 Zastępca Prokuratora Rejonowego w Chrzanowie. W latach 2006-2007 Prokurator Rejonowy Kraków-Śródmieście-Wschód. W latach 2007-2010 Prokuratura Okręgowa w Krakowie Wydział Śledczy. W latach 2010-2016 Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. W latach 2012-2016 Rzecznik Prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. W 2016 roku delegowany do Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej, a następnie do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W latach 2021-2022 Zastępca Rzecznika Prasowego KSSiP, w latach 2022-2024 Rzecznik Prasowy KSSiP, w latach 2022-2024 Kierownik Wydawnictwa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 1 lipca 2024 roku Prokuratura Regionalna w Krakowie I Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej.
Autor monografii „Aspekty karne w działalności medialnej”, współautor – „Ryzyko w czynnościach operacyjnych Policji” oraz autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, czynności operacyjno-rozpoznawczych, prawa medycznego i prawa prasowego. Współredaktor Komentarza do Kodeksu Karnego (2023). Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia im. Inspektora Marka Woźniczki. Stały recenzent czasopisma naukowego „Prokuratura i Prawo”. Recenzent Kwartalnika Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Autor ponad 160 artykułów prawniczych w „Rzeczpospolitej” oraz „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Jedna publikacja międzynarodowa w języku angielskim.
Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznaką Honoris Gratia – zasłużony dla Miasta Krakowa, Medalem Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka za działalność na rzecz Ruchu Ludowego, Srebrną Odznaką Zasłużony dla Służby Celnej, Odznaką Pamiątkową w Uznaniu Zasług dla Żandarmerii Wojskowej, Odznaką Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Złotym Krzyżem Oficerskim II Klasy 100-lecia Polskich Drużyn Strzeleckich, Srebrnym Medalem Honorowym Stulecia Polskich Drużyn Strzeleckich, Krzyżem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Nagroda Dziennikarzy za otwarcie drzwi Prokuratury dla dziennikarzy i społeczeństwa (2004).
W 2006 roku członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Krakowskim.
Ważniejsze sprawy:
Wg rankingu Dziennika Gazety Prawnej w 2014 roku 20 najbardziej wpływowy prawnik w Polsce.
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64