„Spoczywaj w Bogu starcze! Niech śpią twoje szczątki
W ziemi, z której wystrzela wieżyczkami Kraków;
Tyś sędziwego miasta odgrzebał pamiątki
Jak je cenić i wielbić, Tyś uczył rodaków.
Dzieje wspomnienia Tyś spisał w tej księdze,
Każda karta gorzeje miłością do grodu;
Za wieść o jego losach, pamiątkach, potędze,
Niech Twym prochom pamięć zapłaci Narodu.”
Epitafium Władysław Ludwik Anczyc
Dnia 24 października 2024 roku klasa 2d oraz zainteresowani uczniowie z klas humanistycznych (2e, 3e, 4e) obejrzeli przedpremierowy spektakl Ambroży Grabowski, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a Se nie wyguglacie. Aktorzy Teatru Bagatela brawurowo przywołali widzom sylwetkę tytułowego bohatera, pierwszego dokumentalistę Krakowa, księgarza przybyłego do miasta z Kęt.
Grabowski został upamiętniony przez mieszkańców Krakowa, ponieważ od 1903 roku ma swoją ulicę – przecznicę Karmelickiej. Jest to postać, która zapisała się w krakowskich dziejach umiłowaniem historii miasta, szczególnie tej nieznanej, zawartej w nieodkrytych rękopisach. Księgarz zasłynął wydaniem Historycznego opisu miasta Krakowa i jego okolic oraz odkryciem nazwiska autora ołtarza w kościele Mariackim (Wita Stwosza); był mistrzem wyszukiwania informacji, odkrywania archiwaliów, a jego działania doprowadziły krakowian do szczególnego zainteresowania historią własnego miasta.
Wspominając sylwetkę krakowskiego księgarza warto przywołać słowa Stanisława Ambrożego Estreichera, wnuka Grabowskiego, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, syna Karola Estreichera (dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej), który opisując zaangażowanie przodka w sprawy miasta, powiedział: „przybywszy do Krakowa z końcem XVIII wieku, a żyjąc w nim do roku 1868 obejmował Grabowski swą pamięcią przeszło siedemdziesiąt lat życia tego miasta. Znał mnóstwo zapomnianych tradycji, stykał się z wielu wybitniejszymi i zwykłemi osobistościami, patrzył na ważne dla miasta i narodu wypadki, obserwował życie potoczne i osobiste”. Przedstawienie ukazało nie tylko postać Ambrożego Grabowskiego, podkreśliło krakowskie zwyczaje, regionalizmy językowe, postacie związane z miastem.
Ambroży Grabowski, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a Se nie wyguglacie to rewelacyjny spektakl, niezwykle kontekstualny, oddający rolę Krakowa w polskiej kulturze. Uczniowie dostrzegli nawiązania do Wesela Stanisława Wyspiańskiego, malarstwa Jana Matejki, zwyczajów krakowskich (od sypania kopców po tradycję szopki krakowskiej). Gratką dla pasjonatów historii były widoczne odniesienia do wydarzeń takich jak: bitwa pod Austerlitz czy Konfederacja Barska.
Pozostaje zachęcić wszystkich krako(w)skim regionalizmem „a idze idze …” do teatru!
Udział uczniów w spektaklu był świetną okazją do poszerzenia wiadomości o Krakowie – kulturze, historii, postaciach związanych z miastem. Wyjście wpisuje się w realizację podstawy programowej z języka polskiego, która zakłada otwarcie przed uczniem możliwości uczestnictwa w kulturze i życiu własnego regionu oraz podstawy programowej z historii, która podkreśla rozbudzanie zainteresowań historią lokalną i regionalną.
Wyjście zorganizowały i opiekę nad młodzieżą pełniły: Pani mgr Paulina Strugała i Pani mgr Marta Kokoszka.
Podziękowania składamy Pani Aleksandrze Urbaniak, która umożliwiła nam udział w tym wydarzeniu.
Kraków, 26.10.2024 r., mgr Paulina Strugała, wychowawczyni klasy 2d
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64