Dnia 15 listopada 2017 r. klasa 3c uczestniczyła w spektaklu teatralnym wg komedii Moliera pt. Chory z urojenia. Uczniom towarzyszyli – wychowawca Pan mgr inż. Piotr Kmiecik i nauczycielka języka polskiego – Pani mgr Anna Urbańska.
Uczniowie obejrzeli doskonałą komedię mistrza gatunku, Moliera, krytykującego w swoich utworach głupotę ludzką, obłudę, zacofanie i podłość. W roli Chorego z urojenia wystąpił Andrzej Grabowski, a obsadę tworzyli Lidia Bogaczówna, Karolina Kamińska, Tadeusz Kwinta, Feliks Szajnert i inni. Sztuka ukazała bohatera (Argana), który nieustannie wmawia sobie kolejne choroby, gdy – w rzeczywistości – cieszy się dobrym zdrowiem. Z ogromną skrupulatnością stosuje się do zaleceń lekarza, dąży również do tego, aby jego córka (Aniela) poślubiła lekarza, pomimo, że z wzajemnością kocha Kleanta. Z hipochondrycznej obsesji – z pomocą pokojówki Antosi – głównego bohatera postanawia wyleczyć jego brat. „Chory” pozoruje własną śmierć, aby przekonać się, kto rzeczywiście go kocha. Na koniec – sam dla siebie – zostaje lekarzem.
Sztuka z zainteresowaniem została odebrana przez uczniów, dostrzegli w niej ponadczasowe, aktualne treści, np. wmawianie sobie chorób, nieustanne wizyty u lekarzy, brak poprawnych relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami, nieuctwo, głupota, materializm.
Sztukę wyreżyserował włoski artysta – Giovanni Pampiglione – porusza on te tragiczne kwestie, bawiąc publiczność do łez, ale i skłaniając do głębokich refleksji nieprzewidzianymi intrygami i zwrotami akcji. Na podkreślenie zasługuje znakomita kreacja Andrzeja Grabowskiego i Lidii Bogaczówny.
Uczniowie zainteresowali się również architekturą Teatru im. Juliusza Słowackiego, wystrojem wnętrz i pięknie odnowioną kurtyną. Wspólne wyjście do teatru wpisuje się w podstawę programową kształcenia ogólnego, przygotowuje uczniów do świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym i odpowiedzialnego korzystania z dziedzictwa narodowego. Łączy się również z realizacją „Programu wychowawczo-profilaktycznego”, tj. kształcenie poczucia przynależności do wspólnoty narodowej, postaw patriotycznych, zwłaszcza względem „małej Ojczyzny” Krakowa
Kraków, 15 listopada 2017 r., mgr Anna Urbańska, nauczyciel j. polskiego,
mgr inż. Piotr Kmiecik, nauczyciel chemii i wychowawca klasy 3c
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64