W dniach 17- 21 września 2018 roku 32 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udało się w podróż do stolicy Francji. Niezwykłe zabytki oraz atmosfera Paryża dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń, dlatego przedstawiamy sprawozdanie z naszej wielkiej wyprawy…
1 dzień
Zwarci i gotowi stawiliśmy się o godz. 9.30 na zbiórkę przy ul. Reymonta. Nasza cierpliwość została jednak szybko wystawiona na próbę… Konieczność wymiany autokaru spowodowała, że wyjechaliśmy w naszą podróż z parogodzinnym opóźnieniem. Trasa wiodła przez Niemcy.
Noc spędziliśmy w autokarze i może nie było najwygodniej… jednak świadomość, iż czeka nas wyczerpujący dzień sprawiła, że grzecznie odpoczywaliśmy.
2 dzień
Paryż przywitał nas o godzinie 8.00 pięknym słońcem i… korkami. Zwiedzanie stolicy Francji rozpoczęliśmy od obejrzenia panoramy miasta z tarasów Pałacu Chaillot. Przez ogrody Trocadero dotarliśmy do pierwszego i jakże oczekiwanego punktu programu – do wieży Eiffla. Aby dostać się na jej szczyt musieliśmy odczekać trochę czasu (mimo wcześniejszej rezerwacji) w wijącej się kolejce. Ale nie żałujemy ani chwili! Na najwyższy poziom wieży dotarliśmy windą, a panorama Paryża wzbudziła w nas ogromny zachwyt. Robieniu zdjęć nie było końca…
Kolejnym punktem programu tego dnia był rejs statkiem po Sekwanie, a następnie spacer ulicami Paryża. Zobaczyliśmy piękny plac de la Concorde, kościół św. Marii Magdaleny (to tu w 1849 roku odprawiono mszę żałobną w intencji Chopina, a w 1855 roku wystawiono, przywiezioną z Konstantynopola, trumnę Mickiewicza) oraz majestatyczną operę Garnier. Odwiedziliśmy również XIX- wieczną secesyjną galerię handlową – Galerię Lafayette. To niezwykle ekskluzywne miejsce z butikami światowej klasy firm, takich jak: Gucci, Dior, Channel, Tiffany, Louis Vuitton i wielu innych. Budowla, pod względem architektonicznym, zachwyca odwiedzających wspaniałą kopułą ze szkła.
Następnie przeszliśmy przez dzielnicę Wielkich Bulwarów oraz barokowy plac Vendome ze słynną kolumną – pomnikiem chwały Napoleona. Tutaj, w jednej z kamienic, mieszkał i zmarł w 1849 roku Fryderyk Chopin. Po drugiej stronie zauważyliśmy znany hotel Ritz – obecnie jeden z najdroższych na świecie, niegdyś miejsce zamieszkania takich postaci jak Hemingway, Proust, Chanel… i wiele innych. Ostatnim punktem programu tego dnia była obiadokolacja, a po niej – powrót autokarem do hotelu na nocleg.
3 dzień
Dzień trzeci rozpoczęliśmy od typowo francuskiego śniadania. Croissanty na pewno nigdzie, jak tylko we Francji, nie smakują tak wyśmienicie! Po śniadaniu autokarem dotarliśmy do Wersalu, monumentalnej podparyskiej rezydencji francuskich królów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wersalskich ogrodów, które zajmują 800 ha i zostały wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Następnie zobaczyliśmy pełne przepychu królewskie komnaty, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się sypialnie oraz pokoje królowej Marii Antoniny.
Wjeżdżając do Paryża, przez okna autokaru, podziwialiśmy nowoczesną biznesową dzielnicę La Defence. Ważnym punktem programu tego dnia była wizyta w kompleksie Les Invalides, gdzie zobaczyliśmy grobowiec Napoleona. Jest to miejsce niemal święte dla Francuzów. W epitafium „małego cesarza” widnieją słowa: „Ta kopuła to hełm na głowę małego giganta. Niech spoczywa w pokoju.”
Po krótkim spacerze w Ogrodzie Luksemburskim, przeszliśmy Dzielnicą Łacińską do Panteonu. Tu, szczególną nasza uwagę zwróciły groby Marii Skłodowskiej – Curie (to pierwsza pochowana w tym zaszczytnym miejscu kobieta) oraz jej męża – Piotra Curie. Spoczywają tu również szczątki tak wielkich postaci jak Wolter czy Rousseau. Spod Panteonu, mijając Sorbonę (najstarszy uniwersytet w Europie), dotarliśmy do Kaplicy St. Chapelle. To pochodząca z XIII stulecia kaplica francuskich monarchów, klejnot architektury późnogotyckiej.
Idąc najstarszym w Paryżu mostem – Pont Neuf – dotarliśmy do ogrodów Tuileries. Następnie zjedliśmy obfitą obiadokolację i autokarem przejechaliśmy przez Pola Elizejskie, by dotrzeć pod niesamowity Łuk Triumfalny. Wieczorne światła Paryża tworzą niezwykła atmosferę tego miejsca, a widziana z daleka oświetlona wieża Eiffla zapierała nam dech w piersiach!
Około 22 dotarliśmy do hotelu na nocleg.
4 dzień
Ostatni dzień naszego zwiedzania rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem pod Muzeum Orsay. Zbiory tego muzeum zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918. Naszą uwagę szczególnie przykuły dzieła impresjonistów oraz postimpresjonistów, m.in: C. Moneta, E. Maneta, E. Degasa, A. Renoira, P. Gaugina, V. van Gogha, P. Cezanne’ a czy A. Sisley’a. W ramach tej wizyty mogliśmy również obejrzeć czasową wystawę dzieł Pabla Picassa z, tak zwanego, okresu niebieskiego i różowego. Następnie pieszo dotarliśmy do Luwru, gdzie każdy z nas przez 2 godziny mógł indywidualnie kontemplować największe działa światowej sztuki. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie, takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.
Po zwiedzaniu Luwru udaliśmy się metrem do katedry Notre Dame. To serce i jeden z symboli Paryża. Tu miały miejsce wydarzenia tak ważne dla historii Francji jak koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza. Tu także odbywały się ceremonie pogrzebowe kolejnych prezydentów Republiki Francuskiej. Gotycka katedra zachwyca architektonicznym pięknem i monumentalnością.
Potem wyruszyliśmy na spacer po dzielnicy Marais. Po drodze zobaczyliśmy Centrum Pompidou, w którym znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz popularna biblioteka paryska. Stamtąd, metrem udaliśmy się do dzielnicy Montmartre, gdzie na najwyższym jej wzgórzu znajduje się bazylika Sacre- Coeur. Wąskimi uliczkami Montmartre zawędrowaliśmy następnie na słynny plac Pigale, gdzie zobaczyliśmy jeden z najsłynniejszych kabaretów świata – Moulin Rouge.
Obiadokolacja oraz zakup pamiątek zakończyły nasze zwiedzanie Paryża. Po posiłku zajęliśmy miejsca w autokarze i wyruszyliśmy w wielogodzinną podróż do Polski.
Paryż to jedno z tych miast, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Wystarczy zgubić się w wąskich uliczkach, pospacerować brzegiem Sekwany, odpocząć w miejskim parku, by odkryć, że Paryż nie jest przereklamowany. Luwr, wieża Eiffla, katedra Notre Dame, Montmartre, tunele metra…. W magicznym Mieście Świateł każdy znajdzie coś, co go zachwyci.
Wycieczkę do stolicy Francji zorganizowała Pani mgr Renata Radwańska-Rak (nauczyciel j. francuskiego), a wraz z nią opiekę nad młodzieżą sprawowały Pani mgr Dominika Przepiórka (nauczyciel j. polskiego) oraz Pani mgr Barbara Stanek (nauczyciel j. angielskiego).
Kraków, 23 września 2018 r., mgr Dominika Przepiórka, mgr Barbara Stanek
Miałam przyjemność zwiedzić Paryż po raz pierwszy. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie wieża Eiffla, która sięgała aż 340 metrów, jej wielkość była oszałamiająca, a widok z niej na panoramę Paryża – nie do opisania!
Luwr to najbardziej dostojny z paryskich pałaców, mieszczący największe muzeum sztuki na świecie, w swoich zbiorach posiada przepiękne obrazy i rzeźby. Największą uwagę turystów, a także moją, przykuł obraz Mona Lisa, a także duży posąg Nike z Samotraki. Architektura muzeum to przepiękny francuski renesans. Jego zdobienia i bogactwa, a także szklana piramida, która stanowi wejście do muzeum, najbardziej zapadły mi w pamięć.
Rejs statkiem należał do bardzo przyjemnych chwil, mogliśmy odpocząć po długiej i męczącej podróży, a piękne zabytki lewego i prawego brzegu Sekwany były imponujące.
Uwielbiam to miasto za jego artystyczną atmosferę, którą czuć niemal na każdym kroku, stylowe kamienice, okoliczne parki, haussmanowską architekturę i klimatyczne kawiarnie. Mam nadzieję, że będę mogła zwiedzić to miasto ponownie.”
Oliwia Malec kl. 2b
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64