We wtorek 16 października 2018 roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w projekcie profilaktycznym „Poznaj Prawdę a Prawda Cię Uwolni”, mającym na celu przedstawienie prawdy na tematy uzależnień od narkotyków, alkoholu, pornografii, seksu i cyberprzemocy. Do „Wróblewskiego” na zaproszenie Pani pedagog mgr Anny Cisowskiej przyjechali Pan Marcin Tyburczy z Fundacji Latarnia i Pan Radosław Budzyński-Świerszcz Akcja Humanitarna „Życie” Oddział w Szczecinie.
Nasi uczniowie wysłuchali historii i świadectwa z życia osób, nad którymi w bardzo młodym wieku zapanowały narkotyki i alkohol. Były to wstrząsające i prawdziwe historie pokazujące realia walki i ceny którą musieli zapłacić aby żyć w wolności bez nałogów. Nasi Goście podkreślali jak ważne w życiu jest „bycie sobą”, powtarzali, że „nikt z nas nie musi być kopią innych”. Pan Marcin zaznaczył „moja i Twoja wartość zależy od tego co wybieramy”, rozmawiał z naszą młodzieżą o zagrożeniach płynących ze zbyt wczesnego podejmowania współżycia seksualnego, które wynika z potrzeby zaistnienia w jakiejś grupie, z chęci bycia poprzez to zaakceptowaną/ym, docenioną/ym.
Nasi Goście mocno akcentowali, że budowanie pewności siebie powinno opierać na docenianiu drobnych rzeczy i wartości. Pierwszą i najważniejszą wartością dla każdego z nas jest rodzina, to co posiadamy zawdzięczamy Rodzicom, którym powinniśmy być wdzięczni za życie, miłość, wsparcie i opiekę. Przykład Pana Marcina i Pana Radka pokazuje, że nawet w patologicznych rodzinach w pewnym momencie zaczyna „świecić słońce”. Nasi Goście współpracują między innymi z zakładami karnymi, aresztami śledczymi, ośrodkami resocjalizacyjnymi. Uczniowie „Dziewiątki” mieli okazję dowiedzieć się jakie w Polsce występują rodzaje zakładów karnych, co to jest „petka” (dla odbywających karę po raz pierwszy P), „erka” (dla recydywistów penitencjarnych R), oraz „emka” (dla młodocianych M). Młodzież wysłuchała krótkich historii o życiu niektórych osadzonych, przerażające było to, że trafili do więzienia w młodym wieku za przestępstwa popełnione pod wpływem narkotyków lub alkoholu.
W trakcie spotkania uczniowie mogli również posłuchać muzyki rap o pozytywnym przesłaniu, która miała na celu przekazać dobre wartości dla naszej młodzieży.
Głównym celem spotkania było ostrzeżenie naszej młodzieży przed niebezpieczeństwem jakie niosą ze sobą substancje psychoaktywne, mam nadzieję, że każdy uczestnik spotkania zastanowi się zanim znowu lub po raz pierwszy sięgnie po narkotyk czy alkohol.
Kochani z całego serca życzę Wam wszystkiego, co dobre, życzę Wam dokonywania mądrych wyborów życiowych, umiejętności mówienia „NIE”, życzę Wam żebyście byli LUDŹMI WOLNYMI – a to tacy, którzy nie muszą pić, palić i ćpać!
Kraków, 16.10.2018 r., mgr Anna Cisowska, pedagog szkolny
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64