W tegorocznej – 10. już – edycji Festiwalu Conrada uczniowie „Wróblewskiego” wzięli udział aktywniej niż zwykle. Cały ubiegły tydzień upłynął na spotkaniach z literaturą, pisarzami, filozofami, socjologami, tłumaczami i osobami związanymi z szeroko rozumianą kulturą.
Już w poniedziałek 22 października w Pałacu Czeczotki wzięliśmy udział w dyskusji „O Polsce i Polakach”, w której rozmówcy zastanawiali się nad następującymi kwestiami: Jak czuje się dziś Polak w Polsce? Co uważa za swą ojczyznę? Jak ją ocenia? Jaki ma stosunek do swojego języka? Co zatruwa jego ducha? Kogo się obawia? Z kim mu po drodze? Swoje opinie na temat wizerunku i autooceny Polaków wyrazili: Olga Drenda (dziennikarka i tłumaczka), Ewa Gorządek (historyk sztuki, dyrektor działu Sztuk wizualnych w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, kuratorka wielu wystaw artystów polskich i zagranicznych, krytyk sztuki), Adam Leszczyński (historyk, dziennikarz, publicysta, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN, autor wielu książek historycznych i reporterskich), Jakub Majmurek (publicysta, krytyk filmowy, filmoznawca).
W środę, 24 października w Pawilonie Wyspiańskiego, klasa 3f spotkała się z dziennikarzem, reportażystą Michałem Olszewskim. Redaktor poprowadził lekcję czytania prasy, podczas której mogliśmy rozmawiać o różnych zjawiskach społecznych, w których uczestniczą i które współtworzą dziś młodzi ludzie.
W piątek 26 października wzięliśmy udział w spotkaniu z Magdą Heydel (polonistką, anglistką, przekładoznawcą, tłumaczką m.in. dzieł Josepha Conrada) oraz Mayą Jassanof (amerykańską profesor, wykładowcą historii na Harwardzie, gdzie zajmuje się historią Imperium Brytyjskiego i kolonializmu). Wykład poświęcony był zagadnieniom świata współczesnemu Conradowi, czyli czasom, gdy świat zaczął się globalizować. Obie rozmówczynie zwróciły uwagę, że migracje wielkich mas ludzkich i początek transformacji gospodarki kapitalistycznej skłoniły Conrada do refleksji o zagrożeniach i szansach płynących z tych przemian. Po raz kolejny przekonaliśmy się o ponadczasowości zagadnień podejmowanych przez autora Jądra ciemności.
W sobotę 27 października odbyło się spotkanie w Pałacu Czeczotki zatytułowane O wierszach filmowych. Rozmówcami byli: Darek Foks (poeta, prozaik, scenarzysta), Jakub Kornhauser (poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą na Uniwersytecie Jagiellońskim) i Bronka Nowicka (artystka interdyscyplinarna, doktor sztuk plastycznych, pisarka, wykładowca uniwersytecki, absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Tematem spotkania były wzajemne wpływy kina i poezji, a także zaskakujące efekty tych spotkań.
Niedziela 28 października to Gala Festiwalu Conrada, która odbyła się w Centrum Konferencyjnym ICE w Krakowie o 19.30. Uroczystość stanowiła podsumowanie wszystkich aktywności związanych z tegoroczną edycją festiwalu. Laureatką tegorocznej Nagrody Conrada została Weronika Gogola, autorka książki Po trochu.
Tegoroczna – 10. i jubileuszowa – edycja Festiwalu Conrada dobiegła końca. Był to dla nas czas aktywnego uczestnictwa w kulturze, ale także spotkań z ciekawymi ludźmi z różnych krajów i kontynentów, czas ścierania się odmiennych poglądów, gorących dyskusji. Teraz pora na przepracowanie wniosków, na pogłębienie refleksji, a za rok wrócimy do sal wykładowych Pawilonu Wyspiańskiego, Pałacu Czeczotki i Centrum Konferencyjnego ICE.
Wszystkim uczestnikom tych niezwykle wartościowych spotkań, tj. uczniom klas: 3f, 2c, 1e gratulujemy postawy i ciekawości świata. Dziękujemy też za wspaniałe towarzystwo.
PS W dniu 07 listopada wszystkie nasze aktywności związane ze współpracą podsumował Dyrektor Artystyczny Krakowskiego Biura Festiwalowego – Pan Robert Piaskowski. Jego wizyta w Naszej Szkole była okazją do wymiany wrażeń i opinii związanych z koncertami, odczytami, wykładami i warsztatami. Była też zaproszeniem do dalszej współpracy, którą uczniowie i nauczyciele Wróblewskiego już podjęli.
Kraków, 07.11.2018 r., mgr Anna Słowikowska-Bogacka, mgr Edyta Sławska
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64