Dnia 5 marca 2019 roku uczniowie klasy 3c wzięli udział w wycieczce pt. „Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po Krakowie”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ulicy Kanoniczej, gdzie klasa spotkała się z panią przewodnik . Tam wstępnie opowiedziana została historia kamienicy tzw. „Domu Długosza” , w której mieszkał Stanisław Wyspiański wraz z rodziną.
Następnie udaliśmy się do kościoła św. Franciszka przy placu Wszystkich Świętych. To właśnie w tym miejscu Stanisław Wyspiański wykonywał swoje pierwsze ważne zlecenie, którym było miedzy innymi wykonanie polichromii wewnątrz kościoła. Poza nimi w budynku znajdują się także witraże jego autorstwa, m. in. bł. Salomei i św. Franciszka oraz słynny witraż „Bóg Ojciec – Stań się”. To właśnie o nich pani przewodnik opowiedziała nam dokładnie, opisując przebieg prac prowadzonych przez Wyspiańskiego oraz problemy wynikające z różnicy zdań artysty oraz zleceniodawców.
Kolejnym miejscem, do którego prowadziła nas trasa wycieczki był Pawilon Wyspiańskiego położony niedaleko zwiedzanego kościoła. Tu przypomniana została nam historia trzech witraży autorstwa Wyspiańskiego, które przedstawiały w kontrowersyjny sposób Kazimierza Wielkiego, Henryka Pobożnego oraz św. Stanisława. Artysta opracował je z zamysłem umieszczenia ich w katedrze wawelskiej, jednak ówczesne władze kościoła nie wyraziły zgody na umieszczenie witraży w tym miejscu.
Kolejnym przystankiem wycieczki był plac Szczepański, gdzie niegdyś, do 2012 roku, znajdował się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu. Pani przewodnik wspomniała, że było to miejsce gromadzące największą w Polsce kolekcję prac artysty, w którym można było zobaczyć zarówno portrety, projekty polichromii i witraży, jak również projekty scenografii teatralnych oraz mebli. Obecnie jednak znaczna część kolekcji prac Stanisława Wyspiańskiego znajduje się w renowacji.
Ostatnim z odwiedzonych przez nas miejscem była kamienica przy placu Mariackim, w której artysta wynajmował pokój. Dowiedzieliśmy się, że Stanisław Wyspiański pisał tam „Wesele”, namalował wiele portretów oraz pracował dla czasopisma „Życie”. Obecnie w miejscu kamienicy stoi inny budynek, gdyż została ona wyburzona w roku śmierci artysty. Tam zakończyliśmy wycieczkę, dziękując pani przewodnik za opowiedzenie w ciekawy i intrygujący sposób o historii twórczości wybitnego artysty, który mieszkał i tworzył w Krakowie.
Podsumowując, klasa 3c nauczyła się tego dnia wiele o życiu człowieka, który był mocno związany z Krakowem oraz wciąż ma duży wpływ na twórczość wielu artystów.
Wycieczkę klasy zorganizowała wychowawczyni, Pani mgr Dominika Przepiórka, nauczycielka języka polskiego, a opiekę nad uczniami sprawowała Pani mgr Teresa Kasprzyk, nauczycielka wychowania fizycznego.
Kraków, 08.03.2019 r., Jan Sosin, uczeń klasy 3c
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64