Na dzień przed zakończeniem roku szkolnego, 18 czerwca 2019 roku, klasa 2e wybrała się na wycieczkę edukacyjną pt. „Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po Krakowie”. Przewodnikiem grupy była Pani Agnieszka Wozowicz, historyk sztuki i nauczyciel, pracownik Staromiejskiego Centrum Kultury na Kazimierzu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy na ulicy Kanoniczej 25, przy Domu Długosza. Tu po krótce została przedstawiona historia kamienicy, w której spędził pierwsze lata swego życia Stanisław Wyspiański. Tu przyszły geniusz sztuki obserwował pracę swego ojca – rzeźbiarza, Franciszka, co przywołał w jednym ze swych słynnych wierszy, pisząc: „U stóp Wawelu miał ojciec pracownię…”. W tym miejscu zmarła też ukochana matka artysty.
Następnie zatrzymaliśmy się na kilka chwil na Plantach, które wielokrotnie na swych obrazach uwieczniał Stanisław Wyspiański. Pani przewodnik przybliżyła uczniom atmosferę młodopolskiego Krakowa, klimat bohemy artystycznej tamtego okresu. Stąd ruszyliśmy do pobliskiego Kościoła Franciszkanów przy placu Wszystkich Świętych, niezwykle ważnego punktu na mapie Krakowa związanego z Wyspiańskim. To właśnie w tym miejscu artysta zrealizował swoje pierwsze ważne zlecenie, którym było miedzy innymi wykonanie polichromii wewnątrz kościoła. W kościele znajdują się także słynne witraże jego autorstwa, m. in. bł. Salomei i stygmatyzacja św. Franciszka oraz słynny witraż „Bóg Ojciec – Stań się”. To właśnie o tych witrażach Pani przewodnik opowiedziała dokładnie, opisując przebieg prac prowadzonych przez Wyspiańskiego oraz problemy wynikające z różnicy zdań artysty oraz zleceniodawców.
Kolejnym punktem wycieczki był Pawilon Wyspiańskiego. Tu przywołana została historia trzech niezwykłych witraży autorstwa Wyspiańskiego, które przedstawiały w kontrowersyjny, jak na tamte czasy, sposób wizerunki Kazimierza Wielkiego, Henryka Pobożnego oraz św. Stanisława. Artysta opracował je z zamysłem umieszczenia ich w katedrze wawelskiej, jednak ówczesne władze kościoła nie wyraziły na to zgody i tak ta sytuacja trwa aż do dzisiaj.
Przedostatnim odwiedzanym przez nas miejscem była kamienica przy placu Mariackim, w której artysta wynajmował pokój. Uczniowie dowiedzieli się, że Stanisław Wyspiański pisał tam Wesele, namalował wiele portretów oraz pracował dla młodopolskiego czasopisma „Życie”. Obecnie w miejscu kamienicy stoi inny budynek, gdyż została ona wyburzona w roku śmierci artysty. Ostatnim etapem wycieczki był Teatr im. Juliusza Słowackiego, miejsce premier największych sztuk teatralnych Stanisława Wyspiańskiego.
Wycieczka po Krakowie wpisuje się w realizację podstawy programowej języka polskiego oraz w program IX Liceum Ogólnokształcącego związany z poznawaniem kultury i zabytków Krakowa. Wyjście klasy 2e zorganizowała i pełniła opiekę nad młodzieżą mgr Dominika Przepiórka, nauczyciel języka polskiego.
Kraków, 21.06.2019 r., mgr Dominika Przepiórka
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64