W dniu 12 października 2018 roku grupa uczniów „Wróblewskiego” wyruszyła na Sycylię. Celem podróży była stolica słonecznej wyspy – Palermo. W piątek wieczorem uczniowie dotarli do swoich włoskich partnerów wymiany, a już w sobotę rano spotkaliśmy się w szkole Liceo Classico Statale „Umberto I”. Przedpołudnie upłynęło na poznawaniu szkoły, jej uczniów, partnerów oraz opiekunów wymiany.
Następnie wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę po Palermo, w czasie której poznaliśmy zabytek stylu secesyjnego Villino Florio oraz zamek Zisa. Po południu, w czasie sycylijskiej sjesty uczniowie udali się do swoich włoskich rodzin. Dalsza cześć weekendu upłynęła na zapoznawaniu się z członkami rodzin włoskich, spacerach, wycieczkach i plażowaniu.
W poniedziałek wyruszyliśmy do Castelbuono, urokliwego miasteczka, znanego choćby z kultowego filmu Cinema Paradiso, gdzie zwiedziliśmy zamek oraz skosztowaliśmy słynnego w całym świecie panettone. Później wyruszyliśmy do nadmorskiej miejscowości Cefalù, gdzie ciągle jeszcze – mimo października – wyczuwało się wakacyjną atmosferę.
Kolejny dzień poświęcony był na dalsze zwiedzanie Palermo: Zamku Normanów, Katedry, Katakumb Kapucynów, urokliwych zakątków miasta. W środę wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę, tym razem do miejscowości Segesta, w której mieliśmy możliwość obejrzenia starożytnej świątyni i teatru, których budowę rozpoczęli tu Grecy. Te dwa obiekty, usytuowane wysoko w górach zrobiły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Godziny popołudniowe spędziliśmy w starożytnym miasteczku Erice, które, jak głosi legenda, zostało założone przez uciekinierów z Troi. W wąskich, kamiennych uliczkach można było się zgubić, ale też odkryć maleńkie cukierenki oferujące prawdziwe rarytasy, tradycyjne genovesi.
Czwartek upłynął nam na obserwacji zajęć lekcyjnych we włoskiej szkole i podsumowaniu naszego pobytu w Palermo. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych koleżanek i kolegów, która nastąpi w marcu.
Sycylia pozostanie w naszej pamięci jako słoneczna wyspa przesycona kolorami i zapachami. Mamy nadzieję, że zawarte w czasie tej wymiany znajomości okażą się trwałe, a niektóre z nich przerodzą się w przyjaźnie. Póki co tęsknimy i korespondujemy.
Wszystkich zapraszamy na fotorelację z tego wyjazdu, która zagości na korytarzach Wróblewskiego w marcu 2019 r.
Kraków, 21.10.2018 r., mgr Anna Słowikowska-Bogacka, mgr Olga Seneta-Niemiec, organizatorki wymiany
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64
Kuratorium Oświaty
Portal edukacyjny Miasta Krakowa
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Ośrodek Rozwoju Edukacji
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Konrad Adenauer Gymnasium
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Pedagogiczny
Uniwersytet Papieski
Akademia Ignatianum
Akademia Górniczo-Hutnicza
Politechnika Krakowska
Uniwersytet Ekonomiczny
Uniwersytet Rolniczy