W dniach od 23 lutego do 02 marca 2019 roku, Uczniowie „Wróblewskiego” z opiekunem Panią mgr Joanną Gawlas oraz młodzieżą polonijną ze Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Korosteniu z opiekunem Panią Wiktorią Laskowską-Szczur uczestniczyli w międzynarodowym projekcie Polskie rodziny w teatrze życia.
Projekt był realizowany w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, został współfinansowany przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie świadomości historycznej uczestników z wykorzystaniem interaktywnych metod pracy, a także uruchomienie dialogu międzypokoleniowego w rodzinach poprzez zachęcenie uczestników do nawiązywania wzajemnych relacji i poznawania historii poszczególnych rodzin. Zadaniem uczestników projektu było przeprowadzenie rozmów z rodzicami, dziadkami, pradziadkami, innymi krewnym – zebranie informacji, ciekawostek związanych z własną rodziną – nadrzędnym celem było poznanie życia codziennego w okresie między II RP a przemianami końca lat 80.
Młodzież z Polski i Ukrainy chętnie dzieliła się historiami rodzinnymi, na podstawie których w trakcie projektu były tworzone etiudy (uczestnicy odkrywali ich głębokie znaczenie utworów i dostrzegali powiązania). Dla grupy polonijnej z Korostenia była to doskonała możliwość rozwijania umiejętności posługiwania się językiem polskim. Koordynator projektu – Pan Daniel Bodył prowadził z grupą warsztaty dramowe i animacyjne, z zastosowaniem, m.in. ćwiczeń z chodzeniem w różnych odsłonach, „krawaty”, „kolumbijska hipnoza”, „lustro”, wysyłanie klaśnięcia, kontakt wzrokowy i zamiana miejsc. Praca nad projektem stała się możliwością do rozwijania umiejętności kluczowych m.in. odpowiedzialności za zadania, do których się zobowiązali uczestnicy, słuchania innych ze zrozumieniem, otwartości na podejmowanie ryzyka, dbałość o relacje w zespole.
Wieczory spędzone na terenie ośrodka Fundacji Krzyżowa były doskonałą okazją do integracji młodzieży. Wspólna gra w siatkówkę, tańce, śpiew oraz gry planszowe, to aktywności, dzięki którym uczniowie zbliżyli się do siebie. W trakcie rozmów, w duchu tolerancji i harmonii, wymieniali własne doświadczenia. Jednym z punktów programu, a zarazem odpoczynkiem od warsztatów, była wycieczka do Wrocławia, podczas której uczestnicy zwiedzali Panoramę Racławicką oraz poznawali z przewodnikiem zabytki Wrocławia.
Efekty pracy młodych ludzi można było zobaczyć podczas spektaklu, który uczestnicy zaprezentowali w Krzyżowej w dniu 01 marca 2019 roku, pod okiem Pani reżyser – Natalii Nikolskiej. W tym dniu odwiedziła nas również Pani redaktor Grażyna Orłowska-Sondej, która przeprowadziła rozmowy z uczestnikami programu. Ekipa telewizyjna programu telewizyjnego TVP Wrocław-„Wschód” nakręciła spektakl przygotowany przez uczestników projektu, a reportaż przygotowany przez Panią redaktor, zostanie niebawem pokazany w telewizji TVP Polonia.
Koordynator projektu grupy polonijnej, a zarazem prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, Pani Wiktoria Laskowska-Szczur, podkreśliła rangę realizowanego projektu, słowami: „Historia nie opiera się tylko na znajomości wydarzeń z dziejów ogólnych, powszechnie nauczanych w szkołach czy z mediów. Tak naprawdę, historia zaczyna się w naszych rodzinach. Niestety, najczęściej wiemy o nich bardzo niewiele. Dla tego dla nas, Polaków mieszkających na Ukrainie, priorytetem jest zachowanie historii polskich rodzin, które odzwierciedlają historię polskiego narodu”.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.
Kraków, 03.03.2019 r., mgr Joanna Gawlas, koordynatorka projektu w IX Liceum
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64