W dniu 29 listopada 2022 roku klasy 4a oraz 4d zwiedziły Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.
Nasz pobyt rozpoczął się od warsztatów w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Zajęcia te były wprowadzeniem i przygotowaniem do wizyty w miejscu martyrologii i zagłady. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat najważniejszych faktów z historii obozu Auschwitz-Birkenau. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było przygotowanie wypowiedzi na temat otrzymanych zestawów zdjęć dokumentujących życie codzienne w obozie i zaprezentowanie innym grupom wyników analizy materiałów.
Następnie wzięliśmy udział w projekcji filmu dokumentalnego pt.: „Wyzwolenie Auschwitz” nakręconego bezpośrednio po wkroczeniu żołnierzy 1. Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Fragmenty tego filmu stanowiły materiał dowodowy w czasie procesów norymberskich.
Po warsztatach udaliśmy się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Podobnie jak kiedyś więźniowie, przeszliśmy przez bramę ze słynnym napisem-symbolem „Arbeit macht frei”. Przechodząc między ceglanymi barakami obozowymi, wchodząc do niektórych z nich, poznaliśmy życie więźniów, warunki egzystencji i pracy, dowiedzieliśmy się o eksperymentach medycznych przeprowadzanych na więźniach, o znaczeniu Bloku 11 i jego dziedzińca w obozowym terrorze. Przed Ścianą Śmierci złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze. Minutą ciszy uczciliśmy ofiary terroru niemieckiego w czasie II wojny światowej. Ostatnim punktem wizyty w Auschwitz I było zwiedzanie komory gazowej oraz krematorium.
Po przejściu przez Bramę Śmierci na teren Auschwitz II-Birkenau zatrzymaliśmy się na chwilę na bocznicy kolejowej, tzw. Judenrampe – symbolu początku Zagłady, a następnie zwiedziliśmy ruiny komory gazowej i krematoriów, Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu oraz 23 tablice z tym samym napisem w różnych językach: „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy, Auschwitz-Birkenau – 1940-1945″. Zwiedzanie zakończyliśmy w jednym z baraków, w którym kolejny raz mogliśmy sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyli więźniowie.
Jest takie Miejsce. Jest takie Miejsce, które TRZEBA zobaczyć, wsłuchać się w jego ciszę i odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytania.
Wyjazd zorganizowali i opiekę nad młodzieżą pełnili: Pani mgr Iwona Tekielak (wychowawczyni klasy 4d), Pani mgr Małgorzata Nowakowska-Murzyn oraz Pan mgr Tomasz Gąssowski (wychowawca klasy 4a).
Kraków, 30.11.2022 r., mgr T. Gąssowski
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64