W dniu 7 grudnia 2018 roku klasy humanistyczne (2e i 3e) uczestnicz
Przedstawiona historia oparta jest na autentycznych losach zamożnej przedwojennej austriackiej rodziny żyjącej w Wiedniu. Po wybuchu II wojny światowej rodzina bohaterki – Marii Altman – zostaje dotknięta jedną z najbardziej zuchwałych grabieży w historii. Nazistowskie władze Austrii rekwirują z jej domu obraz namalowany przez Gustava Klimta pt. „Złota Dama”. Dla Marii jest to drogocenna pamiątka rodzinna (portret jej ciotki) i po wojnie – będąc obywatelką USA – rozpoczyna heroiczną walkę z rządem Austrii o zwrot obrazu i innych dzieł z rodzinnej kolekcji. Rząd Austrii nie chce zwrócić obrazu, traktowanego w zbiorach „Belveder” jako najcenniejszą wartość, obraz jest nazywany „austriacką Moną Lisą”. Po licznych perypetiach dzieło sztuki Gustava Klimta wraca do właścicielki.
Oglądany przez uczniów film stał się dodatkową okazją do realizacji treści programowych z j. polskiego, historii i historii sztuki rozszerzając je o filmowy kontekst. Pozwoli on na utrwalenie z uczniami zagadnień dotyczących II wojny światowej, polityki nazizmu, zagarniania przez faszystów dzieł sztuki i skarbów dziedzictwa narodowego. Pozwoli także – poprzez obraz Klimta – na ponowne utrwalenie zagadnień związanych z secesją w malarstwie, co jest treścią programową z j. polskiego w klasach humanistycznych.
Film stał się także okazją do rozmowy z uczniami na temat problemu restytucji dzieł sztuki i ich zwrotu prawowitym właścicielom po II wojnie światowej. Uświadomiono uczniom sposoby ochrony dziedzictwa narodowego w Polsce – na uwagę zasługuje fakt, że wg danych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasz kraj utracił ok.516 tysięcy dzieł sztuki. Uczniowie dowiedzieli się, że wśród strat wojennych znalazły się dzieła m.in: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata i innych. Informacje te były z zainteresowaniem odebrane przez uczniów i miały walor wychowawczy – w tym miejscu uświadomili sobie, że obraz Aleksandra Gierymskiego pt. „Żydówka z pomarańczami”, reprodukowany na okładce ich podręcznika do j. polskiego, został odzyskany z Niemiec z domu aukcyjnego pod Hamburgiem dopiero w 2011 roku w wyniku działań restytucyjnych.
Film jest dla uczniów także ciekawy ze względu na inspirację do interesowania się dziełami sztuki i ich losami. Wyjście zorganizowały: Pani mgr Marta Kokoszka, nauczycielka historii i Pani mgr Anna Urbańska, nauczycielka j. polskiego.
Kraków, 08.12.2018 r., mgr Anna Urbańska
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64