W 2019 roku mija 25 lat od ukazania się filmu Lista Schindlera – amerykańskiego dramatu wojennego z 1993 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Film został wyróżniony prestiżową Nagrodą Oscara za najlepszą reżyserię, scenografię, zdjęcia i muzykę. Amerykański reżyser wykorzystał wiele miejsc w Krakowie jako plan filmowy, bo temat dotyczy zagłady ok. 65 tysięcy przedwojennych żydowskich mieszkańców Krakowa. Steven Spielberg zaprosił do współpracy Romana Polańskiego, lecz ten odmówił z powodów osobistych (losy jego i jego rodziny związane były z tą tragedią).
Plan filmu stanowią miejsca krakowskiego Kazimierza, np. Plac Bohaterów Getta, ul. Lipowa, apteka farmaceuty Pankiewicza, a w Podgórzu (scenografia Allan Starski) powstał filmowy obóz koncentracyjny, zbudowany na terenie krakowskiego kamieniołomu „Liban”.
Fabuła dotyczy postaci niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera – którego rodzina poniosła duże straty finansowe w okresie kryzysu ekonomicznego w latach trzydziestych XX wieku. Po inwazji niemieckiej na Polskę przyjechał do Krakowa, by przejąć za niewielkie pieniądze Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Blaszanych, produkując początkowo naczynia emaliowane i blaszane, a potem amunicję. Do pracy pozyskał ok. 1300 robotników żydowskich. Zwrotnym dla przedsiębiorcy stał się rok 1942, tj. początek likwidacji krakowskiego getta i przewożenie Żydów do obozu pracy przymusowej w Płaszowie. Oskar Schindler wykorzystując swoje umiejętności perswazyjne, negocjacyjne i dając łapówki postanowił ocalić swoich pracowników, których traktował jako niezbędnych i wykwalifikowanych, stworzył listę uratowanych (ok. 1100 osób), opiekował się nimi, zatrudniał na wysokich stanowiskach np. (Izaak Stern – główny księgowy). Pod koniec wojny, gdy większość obozów została zlikwidowana, Schindler przeniósł „swoich Żydów” i fabrykę do Czech – ale w dalszym ratowaniu tych ludzi przeszkadzali mu Niemcy (np. jeden transport został skierowany do Auschwitz). Cały majątek, który zarobił, wydał na ratowanie Żydów. Po wojnie został bez grosza, dzięki pomocy uratowanych przez niego Żydów, udało mu się uciec do Argentyny, a potem do Izraela, gdzie został uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Film pt. Lista Schindlera ma duże walory edukacyjne i wychowawcze, ukazuje człowieka, który w czasie wojny przeciwstawiał się faszyzmowi i Holokaustowi. O wartości filmu świadczy również fakt, że umieszczono go na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych mających szczególne walory moralne, religijne lub artystyczne. Dlatego na szczególną uwagę zasługuje ostatnia scena filmu, w której wszyscy obecnie żyjący – a uratowani przez Schindlera Żydzi – składają kamienie na jego grobie w Jerozolimie „bo kto ratuje jedno życie, cały świat ratuje”.
Steven Spielberg tworząc film wykorzystał nie tylko Kraków jako plener historyczny, ale zaangażował wielu polskich aktorów, scenografię stworzył Allan Starski, zdjęcia Janusz Kamiński, a niektóre role powierzono takim aktorom jak: Andrzej Seweryn, Olaf Lubaszenko, Maja Ostaszewska, Anna Mucha, Henryk Bista, Beata Rybotycka i inni.
Uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego (klasy:1d,1e,2e,3e) obejrzeli film w kinie studyjnym „Mikro”, projekcja ta wpisywała się w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 25. rocznicę jego premiery.
Film Lista Schindlera (inaczej Lista Życia) – wpisuje się w realizację podstawy programowej z historii, języka polskiego, geografii i edukacji lokalnej, uczy wrażliwości i pamięci o losach minionych pokoleń Polaków.
Wyjście na film zorganizowała Pani mgr Marta Kokoszka – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, a opiekę pełniły: Pani mgr Małgorzata Nowakowska – Murzyn i Pani mgr Anna Urbańska.
Kraków, 13.02.2019 r., mgr Anna Urbańska
ul. Czapińskiego 5
30-048 Kraków
+48 12 633 37 64